Welding cart
This welding cart has four different trays, where the welding helmet, welding accessories and other items can be stored. The cart is also equipped with hooks on the side where wires are hung easily.
The dimensions of the top area are 500x350mm.
The cart has two wheels with brakes on the front and two fixed wheels on the back. Furthermore, the cart is provided with a plateau on which a cylinder can be placed and 2 straps in order to secure the cylinder.
- maximum weight capacity = 100lbs / 45kg
Product Dimensions
| Length | 925 mm |
|---|---|
| Width | 490 mm |
| Height | 87 mm |
| Weight | 39.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 600 mm |
|---|---|
| Width | 420 mm |
| Height | 780 mm |
| Weight | 41.00 kg |